Pomorzanin – Bałtyk [zapowiedź]

W pierwszej kolejce sezonu 2020/2021 Bałtyk Gdynia w Toruniu zmierzy się z Pomorzaninem. Mecz zaplanowano na sobotę 1 sierpnia o godzinie 17:00. Spotkanie poprowadzi Piotr Wiśniewski z Bydgoszczy.

Początek marca. 0:5 z Unią Janikowo. Wirus. Przerwa. Koniec rozgrywek. Zleciało. Trenowanie po kilka osób, w coraz większych grupach, możliwość sparingów, powrót na boisko. Rozegraliśmy pięć gier kontrolnych. W pucharze dane nam było zagrać trzy spotkania i mija tydzień od porażki z Jaguarem Gdańsk. Rozczarowanie. Nie pierwszy i nie ostatni raz, ale wiara w Bałtyk trwa i trwać będzie, stąd też z kolejną porcją nadziei przystępujemy do sezonu 2020/2021. Wszystko zaczyna się od zera. Każdy klub startuje z tego samego poziomu. Wkrótce przekonamy się, kto będzie radzić sobie lepiej a kto gorzej.

Gramy z Pomorzaninem, który jest od nas o 5 lat młodszy. Historia naszej rywalizacji sięga jeszcze lat 30-tych. Ostatni pojedynek graliśmy w 1999 roku. W Pucharze Polski wygraliśmy 3:0 po dwóch golach Jarosława Sapińskiego i jednym trafieniu Marcina Pudysiaka. W ostatnich siedmiu pojedynkach z Pomorzaninem pięć razy wygraliśmy i dwa razy zremisowaliśmy. Pełna historia spotkań znajduje się TUTAJ.  Torunianie to przede wszystkim sekcja hokejowa, w której są multimedalistami mistrzostw Polski.

W ostatnich latach Pomorzanin to nieustające pasmo sukcesów. Wprawdzie zaczęło się źle, bo od spadku do A klasy w 2015 roku, ale potem systematycznie, krok po kroku torunianie pięli się w piłkarskiej hierarchii. Awans za awansem i dziś dorównali poziomem do Elany Toruń. To właśnie ten klub jest przede wszystkim kojarzony jeśli chodzi o piłkę nożną w Toruniu. Elana spadła, Pomorzanin awansował i siły się wyrównały. Obie ekipy grają na Stadionie Miejskim. Czy dożyjemy podobnej sytuacji w Gdyni? Czy wrócimy na Olimpijską i czy przeżyjemy jeszcze kiedyś derby?

Czego się dziś należy spodziewać po spotkaniu w Toruniu? Dyplomatycznie napiszemy, że nie wiemy. Trochę już zapomnieliśmy o meczu z Jaguarem, nie całkowicie, bo tych obrazków z Gdańska i czterech bramek Szymona Rychłowskiego nie da się wymazać z pamięci, ale patrzymy do przodu. Odcinamy grubą kreską sezon 2019/2020 i 2020/2021 i z nowymi pokładami optymizmu patrzymy na pojedynek w Toruniu. Nie pykło tydzień temu, to może dziś odpalimy fajerwerki, tylko pytanie czy mamy w sobie na tyle dużo prochu i ognia by być ich świadkami.

III liga, 1. kolejka
Pomorzanin Toruń – Bałtyk Gdynia
sobota, 1 sierpnia, godz. 17:00
Stadion Miejski, ul. Bema 23/29

Pozostałe mecze 1. kolejki:
GKS Przodkowo               - Bałtyk Koszalin, sobota 17:00
Unia Swarzędz  - Chemik Police, sobota 13:00   
Gwardia Koszalin             -              Radunia Stężyca, sobota 17:00
Świt Skolwin (Szczecin) -              Górnik Konin, niedziela 17:00
Gryf Wejherowo             -              Elana Toruń, 2 września  17:00
KP Starogard Gdański    -              Jarota Jarocin, sobota 17:00
Kotwica Kołobrzeg         -              Mieszko Gniezno, sobota  17:00
Nielba Wągrowiec          -              Pogoń II Szczecin, sobota  17:00
Flota Świnoujście            -              Unia Janikowo, sobota  17:00
Polonia Środa Wielkopolska       -              Sokół Kleczew, sobota  11:00

baltyk.gdynia.pl © 2024

Search