Odkrywamy Środę Wielkopolską [zapowiedź]

W sobotę o godzinie 15:00 Bałtyk Gdynia w Środzie Wielkopolskiej powalczy z Polonią o szóstą wygraną z rzędu. W ostatnich pięciu meczach nie straciliśmy bramki, więc warto tą serię przedłużyć. Marcin Matysiak z czystym kontem trwa już 450 minut. Do rekordu w Bałtyku potrzebnych jest jeszcze 64 minuty. Liczymy na twardą i skuteczną grę w obronie oraz na skuteczne akcje po drugiej stronie boiska.

Polonia Środa Wielkopolska to klub szczycący się niemal stuletnią tradycją, bo założony w 1919 roku. Jednak w tym czasie mimo kilku fuzji nie odnotował większych sukcesów piłkarskich. Grał w niższych ligach. Dopiero końcówka lat 90-tych przyniosła awans do III ligi. Polonia czterokrotnie natomiast zdobywała poznański Puchar Polski, ostatni raz w tym roku po zwycięstwie z rezerwami Lecha.
Klub ten jest bardziej znany z sekcji hokeja na trawie i nieistniejącego już darta. W tych dyscyplinach zdobywał kilkukrotnie laury w Mistrzostwach Polski. Do dziś działają inne sekcje: szachy, kolarstwo szosowe, piłka ręczna, biegi, karting.

Viper - "Przedstawiamy rywali"

Historia spotkań

Koniec historii. To będzie pierwsze ligowe spotkanie obu drużyn, więc wypada, aby karta historii Bałtyku Gdynia z Polonią Środa Wielkopolska zaczynała się dobrymi informacjami. Te dobre informacje to dla przykładu: Bałtyk po sporej dawce emocji wygrał w pierwszym swoim meczu z Polonią Śr. Wlkp. 1:0. Patrząc na ostatnie rezultaty, to dosyć prawdopodobny scenariusz. Karta ta może również zaczynać się w ten sposób: Bałtyk pewnie wygrał w Środzie Wielkopolskiej z Polonią 3:0 i wrócił do Gdyni z dobrymi wspomnieniami. Brak zwycięstwa nie będzie już dobrą nowiną. Biało-niebieskim na pewno przytrafią się jeszcze remisy i porażki, ale pozycja lidera i jedenaste miejsce rywala skłania nas do oczekiwania na zwycięstwo.

Polonia po kiepskim wejściu w sezon znalazła sposób, by ograć trzech rywali i wspiąć się nad strefę spadkową. Pierwsze sześć spotkań to na zmianę porażka i remis. Przełamanie nastąpiło w połowie września. 4-0 z Leśnikiem Manowo dodało im dużo wiary i w kolejnych trzech meczach przyszły dwa zwycięstwa (Pogoń 2:1, Chemik 2:0) i jedna porażka (Górnik 1:2). Drużynę za uszy ciągnie Krzysztof Bartoszak (27 lat), który z siedmioma bramkami zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców. Co warte zaznaczenia, napastnik trafiał do siatki rywali w sześciu kolejnych meczach.

W kadrze Polonii rozpoznajemy Igora Jurgę i Damiana Nawrocika. Jurga w Gdyni spędził wiosnę 2012. W dwunastu meczach strzelił trzy bramki. Nawrocik był testowany latem 2011 za kadencji Adama Topolskiego.

nawrot

Ostatecznie urodzony w Poznaniu napastnik wylądował w Jarocinie i niedługo potem wrócił nad morze z nowym klubem na spotkanie ligowe. Bałtyk wygrał z Jarotą 1:0, a Nawrocik przy stanie 1:0 zmarnował rzut karny w 70. minucie. Jedenastkę obronił… Marcin Matysiak. W bieżącym sezonie Nawrocik wystąpił w trzech meczach – 111 minut.

nawrot

Drużyna Marcina Martyniuka będzie musiała radzić sobie przez najbliższy miesiąc bez Piotra Ruszkula, który za czerwoną kartkę otrzymaną w meczu ze Świtem otrzymał karę czterech spotkań nieobecności. Kara obejmuje mecze ligowe, natomiast może podtrzymywać formę w A klasie i pucharze. W III lidze będzie mógł zagrać 12 listopada w Chwaszczynie.

Zespół na sobotnie spotkanie wybiera się w piątek. Przed wyjazdem zaplanowano jeszcze rozruch. Mamy nadzieję, że wypoczęty Bałtyk zagra jak na lidera przystało - uważnie w defensywie i z pomysłem w ataku. Taka recepta powinna przynieść nam trzy punkty, w które mocno wierzymy.