Po 16 latach ponownie zagramy z KKS Kalisz w Gdyni

W niedzielę o godzinie 13:00 Bałtyk Gdynia przed własną publicznością będzie podejmować Kaliski Klub Sportowy Kalisz. W trzeciej kolejce zostanie rozegrany trzeci mecz pomiędzy obiema drużynami. Trzecią asystę zanotuje Tomasz Bejuk. Trzeciego gola sypnie Mateusz Kuzimski. Zatem wygramy 3:0.

Historia
Bałtyk i KKS rywalizowali pomiędzy sobą w sezonie 2000/2001 na trzecim poziomie – jeśli dobrze sprawdziliśmy nasze archiwa, były to jedyne dwa mecze o punkty tych zespołów. 21 października 2000 roku w Gdyni przegraliśmy 0:1. Biało-niebiescy w składzie: Żemojtel, Złonkiewicz, Górski, Krugły, Własny (73’ Penar), Kątek (46’ Chmieliński), Gliński, Filipik, Adamus, C.Dąbrowski (46’ Rosiński), Niezgoda (69’ Przybylski). W rewanżu w Kaliszu zremisowaliśmy 1:1. Gola strzelił Artur Rosiński. Skład: Chamera, Morka, Król, Gliński, Gronowski, Podgórniak (46’ Przybylski), C.Dąbrowski, Adamus, Rosiński (80’ Morawski), M.Dąbrowski (55’ Niezgoda), T.Bemowski (46’ Mierzejewski). Ten sezon skończył się dla nas spadkiem. Spadkiem z hukiem, z ostatniego miejsca z bilansem 6-9-25, bramki: 27-79 i na lata ugrzęźliśmy w czwartej lidze. Przy okazji tamtych czasów warto przypomnieć zapomniane dziś zespoły takie jak Obra Kościan (dziś IV liga), Goplania Inowrocław (Klasa A), Astra Krotoszyn (V liga), Huragan Pobiedziska (IV liga), Lignomat Jankowy (Klasa A), Mień Lipno (V liga).

Kalisz
Miasto położone na Wysoczyńnie Kaliskiej nad rzeką Prosną. Oddalone od Gdyni o 360 kilometrów. Kalisz założono w 850 roku, więc karty historii są bogato zapisane. Wielkościowo jest dwukrotnie mniejszy od Gdyni. W Kaliszu warto odwiedzić między innymi Rynek Główny z Ratuszem, Bazylikę kolegiacką, Katedrę św. Mikołaja czy Basztę „Dorotkę”. Kalisz jest ośrodkiem przemysłu lotniczego. Duże tradycje ma przemysł włókienniczy, stąd czasem przewija się nazwa klubu Włókniarz Kalisz. Najbardziej jednak znaną marką jest Winiary. Blachy PK.

kalisz city
KKS Kalisz
KKS Kalisz został założony w 1925 roku i później reaktywowany w 2005 roku. Wówczas KKS zaczynał zmagania od Klasy B. Poza piłką nożną KKS posiada sekcje koszykówki, pływania, tenisa i boksu. Największym sukcesem kaliszan jest zajęcie 2. miejsca w III lidze w sezonie 1977/78. Obecne czasy również mogą zaliczyć do udanych. Rok temu i w tym roku KKS zdobył wojewódzki Puchar Polski. 8 czerwca KKS wygrał w finslr po dogrywce 3:1 Polonią Środa Wielkopolska. Warto zaznaczyć, że wyrównujący gol dla kaliszan padł w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Jeszcze większe emocje miały miejsce w PP na szczeblu centralnym. Do 66 minuty KKS przegrywał 1:4 z MKS Kluczbork. Wówczas stało się coś niespodziewanego. Gole dla zespołu z Kalisza padały w 66. minucie, 92. i 94. Niewiarygodne. W dogrywce ponownie kaliszanie nie dali szans rywalowi. Gol w 101. minucie załatwił sprawę. Następnie 1-0 w Polonią Bytom i pucharowa przygoda zakończyła się na 1/16 finału. W Kaliszu Pogoń Szczecin wygrała 4:0.

Jeśli chodzi o ligę, to w minionym sezonie szampany wystrzeliły po tym, jak Warta Poznań awansowała do II ligi. Od poznaniaków właśnie zależał los KKS. Później jeszcze okazało się, że wycofał się Pelikan Niechanowo i dodatkowo utrzymała się Elana Toruń. Najlepszym strzelcem był Błażej Ciesielski z siedmioma bramkami.

Inauguracja bieżącego sezonu dla Kalisza była wymarzona. Zwycięstwo 3:2 w Lęborku z Pogonią (dwa trafienia Damiana Czecha). Przed tygodniem porażka przed własną publicznością 0:2 z Chemikiem Bydgoszcz. Decydujące gole padły w ostatnich dziesięciu minutach. KKS zajmuje trzynastą pozycję i jest jedną z dziesięciu drużyn, które na koncie mają trzy punkty.

Przed meczem
Nastroje w drużynie i wśród kibiców są dobre. Niedosyt pozostał po dobrym pierwszym meczu z Wdą, ale los uśmiechnął się do nas po średniej grze w Przodkowie. Gol w samej końcówce wzbudził jeszcze większą radość. Ktoś pewnie z boku spojrzy i powie: cieszą się z wygranej z Przodkowem - takie czasy i będziemy z Bałtykiem zawsze na dobre i na złe. W tygodniu podziękowaliśmy i pożegnaliśmy Dariusza Łatkę, który przenosi się do Budapesztu. Przerwę od grania będzie mieć Piotr Karasiński. Nasz główny filar obrony uległ chwilowemu skruszeniu. W Przodkowie stoczył 28 pojedynków główkowych. W efekcie rozcięty łuk brwiowy. Nie to jest jednak przeszkodą do gry. W ostatnich sekundach meczu nie wytrzymał mięsień dwugłowy i potrzebny jest rozbrat z piłką na, mamy nadzieję, niedługi czas. Kto więc zagra w miejsce Karasia? Arkadiusz Proena czy Piotr Jaroszek? A może Marcin Martyniuk przyszykuje jeszcze inne rozwiązanie.

KKS Kalisz będzie drugim spośród jedenastu drużyn, po których nie do końca wiemy czego się spodziewać. Badamy siłę ekip z Kujaw i Wielkopolski oraz moc beniaminków. Z każdą kolejką tabela będzie nabierać kształtów i po trochu wiedzy będzie przybywać. Wierzymy, że Bałtyk będziemy oglądać w czubie stawki.