Ruszamy!

6 sierpnia 2016, sobota, godzina 17:00. To wtedy Daniel Kwiecień pierwszy raz dmuchnie w gwizdek i Bałtyk Gdynia rozpocznie sezon 2016/17. W szranki staniemy z Wdą Świecie – siódmą siłą III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej zeszłego sezonu. Po ruchach kadrowych można oczekiwać zwycięstwa, po meczach sparingowych – niekoniecznie. Ale ale. Tą książkę ze sparingami zamykamy i odkładamy w kąt. Jutro otwieramy czyste kartki i piszemy nowy rozdział.

Bałtyk kadrowo wygląda dość solidnie, a może nawet mocno. Szerzej o naszej sytuacji w drużynie pisaliśmy TUTAJ. Został trzon zespołu, co jest sprawą bardzo istotną. Matysiak, Karasiński, Wypij, Zyska, Łatka - to kręgosłup drużyny. Mamy Jadanowskiego, Szopińskiego, Wesołowskiego i Jaroszka – to nogi. Garczewski, Klecha, Poręba, Rzepa – to ręce, które potrzebują więcej zdrowia oraz trochę białka, kreatyny i aminokwasów. Kuzimski, Ruszkul i Bejuk – to głowa zespołu, która mamy nadzieję będzie regularnie dawać nam radość.

Marcin Martyniuk ma do dyspozycji 22 zawodników. Ławka rezerwowych może być naszym atutem. Byle tylko dopisywało zdrowie. Szczególnie tego życzymy Krzyśkom, którzy mają szansę szerzej się pokazać gdyńskiej publiczności (Rzepa 1 mecz, Garczewski 5 meczów).

Świecie
Miasto w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie świeckim. 26 tys. mieszkańców. Powierzchnia 17,5 km2. Blachy CSW. Jedno z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki o Świeciu sięgają 1198 roku. Do Świecia ludzi przyciąga przede wszystkim Zamek krzyżacki.

Wda
Rzeka będąca lewym dopływem Wisły. Jej długość wynosi 198 km. Stanowi jeden z najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych.

swiecie city

Wda Świecie
Wielosekcyjny (piłka nożna, tenis, boks, lekkoatletyka, kolarstwo, karate, kick boxing) klub sportowy założony w 1957 roku. Barwy: niebieskie-biało-czerwone. Pojemność stadionu 3500 w tym 1750 miejsc siedzących. Wda swój historyczny awans do III ligi (wówczas reforma polegała na połączeniu dwóch województw) uzyskała w sezonie 2008/09 i od tamtego czasu nieprzerwanie gra w III lidze. W ubiegłym sezonie uplasowała się na siódmej pozycji z dorobkiem 49 punktów (14-7-9, 37:37).

Wda może poszczycić się sukcesami w Pucharze Polski. W ubiegłym roku po raz pierwszy wywalczyła wojewódzki Puchar Polski i zaszła aż do 1/8 PP (walkower z Limanovią Lomanowa /wycofali się/, 1-0 z Legionovią Legionowo, walkower z Koroną Kielce /nieuprawniony zawodnik, na boisku 0-1/, 1-4 z Zagłębiem Sosnowiec). W tym roku obrona tytułu – w finale Wda spotkała się z Chemikiem Bydgoszcz. W Świeciu 0-0, w Bydgoszczy 0-0 i na boisku chemików rozgrywano dogrywkę, która skończyła się remisem 1-1, co premiowało gości. To jeden z wielu bzdurnych przepisów w piłce, gdy drużyna grająca na wyjeździe ma ten przywilej, że ma dodatkowe 30 minut by strzelić gola, który defakto liczy się podwójnie w przypadku remisu. Gdy w dwumeczu jest dogrywka, padające w niej bramki powinny się liczyć normalnie i gdy po dogrywce jest remis, to przechodzimy do rzutów karnych. Chemik w Świeciu miał tylko 90 minut na strzelenie gola. Wda w Bydgoszczy aż 120. To nie jest fair. Tak więc po zdobyciu woj. PP kolejne pucharowe emocje na szczeblu centralnym – 3-0 z Rozwojem Katowice i po dogrywce porażka 1-2 z Puszczą Niepołomice. Pogratulować i pozazdrościć.

Wda nie posiada jakichś kozaków strzeleckich. W ubiegłej kampanii najlepszy był obrońća Patryk Urbański (7 goli) a za nim 19-letni napastnik Maciej Rożnowski (6).

Trenerem świecian jest Grzegorz Wódkiewicz. Były piłkarz grający na pozycji obrońcy, który w ekstraklasie rozegrał 201 meczów i strzelił 5 bramek. Grał między innymi w Zawiszy Bydgoszcz, Amice Wronki, Zagłębiu Lubin, … Gdynia, RKS Radomsko i Victorii Koronowo.

Z kibicowskich spraw wyczytaliśmy, że Wda wystawia od czasu do czasu kilkudziesięcioosobowy młyn, ale ogólnie dosyć spokojnie i piknikowo. Natomiast w Świeciu działa prężne FC Zawiszy, który niekiedy pojawia się na meczach Wdy.