energa long

Mecz meczów we Wronkach! [zapowiedź]

Maciek.

W sobotę, w samo południe naprzeciw siebie staną dwie najlepsze dotąd drużyny. Lech II Poznań podejmować będzie Bałtyk Gdynia. Miejscem walki o ligowy szczyt będą Wronki. Nieczęsto zdarza się, by grali ze sobą lider i wicelider, a że liga ma się ku końcowi, wiele oczu będzie skierowane na ten pojedynek.

Mamy czerwiec, więc wróćmy do słów pisanych tuż przed inauguracją wiosny.

Chciałbym, abyśmy przynajmniej do końca maja mieli REALNE szanse na awans, aby ten sezon był dla nas długi, ciekawy i emocjonujący do samego końca. 

I za to chciałbym w tym miejscu podziękować drużynie, że nie wymiękła po drodze i zrealizowała taki pierwszy cel minimum. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc dziś śmiało można mówić o wielkich drugoligowych zachciankach. Na starcie rundy rewanżowej dawałem wszystkim siedmiu czołowym drużynom po 14% szans na awans. Stawka mieściła się w trzech punktach. Dziś sytuacja w tabeli jest zgoła inna. O pierwsze miejsce walczą trzy drużyny (Lech II, Bałtyk, Gwardia). Kolejne zespoły tracą już spory dystans do podium, ale w teorii mają szanse na awans.
Terminarz pierwszej trójki:
Lech II: Bałtyk (d), Elana (w), Polonia (d), Vineta (w)
Bałtyk: Lech II (w), Chwaszczyno (d), Jarota (w), Gwardia (d)
Gwardia: Górnik (d), Pogoń L. (w), Chemik (d), Bałtyk (w)
Biorąc powyższe pod uwagę, nieco ponad 30% szans na awans dajemy Lechowi II, ze 30% Bałtykowi i może 29% Gwardii. Pięć kolejnych drużyn do podziału ma około 10% szans na pierwsze miejsce.

Zagramy we Wronkach, na stadionie Amiki, która sięgała tam po Puchar Polski (3:0 z Wisłą Kraków w rewanżu). Podczas budowy swojego stadionu grał tam Lech Poznań. Wronki gościły rozgrywki Pucharu UEFA. Dwa mecze towarzyskie grała nasza reprezentacja – 4:0 Wyspy Owcze, 2:0 Estonia. W 2006 roku odbyły się tam trzy spotkania w ramach Mistrzostw Europy do lat 19. Teraz na tym obiekcie rolę gospodarza piastują piłkarze rezerw poznańskiego Lecha. Z piętnastu rozegranych spotkań Lech II wygrał jedenaście. Jedno spotkanie zremisował i trzy przegrał. Z kompletem punktów Wronki opuszczali Przodkowo 0:3, Sokół 1:3 i Gwardia 0:1. Od porażki właśnie z Gwardią (8 kwietnia) Lech II notuje serię czterech zwycięstw bez straty bramki - Wda 1:0, Kalisz 3:0, Leśnik 4:0, Pogoń L. 2:0. Dość powiedzieć, że rezerwy Lecha są najlepiej grającym zespołem w domowych meczach. Bałtyk natomiast jest najlepszym zespołem pod względem spotkań wyjazdowych. Ależ szykuje nam się meczycho!

Jasnym jest, że Lech II ma piekielnie silną młodzież. W ostatnim meczu w pierwszym składzie przeciw Chemikowi zagrało aż siedmiu młodzieżowców (roczniki 99, 99, 99, 99, 98, 97, 96). Najstarszym był Maciej Orłowski (94). Instytucję odpowiedzialną za strzelanie bramek tworzą Paweł Tomczyk (15 bramek, 19 lat), Niklas Zulciak (14, 23l.) i Dawid Kurminowski (10, 18l.). Pierwsza dwójka z formą wystrzeliła wiosną. Tomczyk strzelił w tym roku 10 bramek, zaś Zulciak 9. Tomczyk dzięki swoje postawie zadebiutował w ekstraklasie. W czterech meczach uzbierał 39 minut. Zulciak w ostatnich czterech meczach siedem razy trafiał do siatki rywali. Przed naszą obroną sporo pracy.

Jesienią górą byli poznaniacy, którzy do 81. minuty przegrywali 0:1. Chwilę wcześniej boisko opuścił kontuzjowany Wojciech Zyska. Dwie akcje naszą lewą stroną i mogliśmy zapomnieć o zdobyczy punktowej.Wszyscy zdają sobie sprawę, jak wysokiej rangi jest sobotnie spotkanie. Kto wie, może zadecyduje ono o mistrzostwie. Zwycięzca dostanie niesamowitego kopa na pozostałe mecze. Ten pojedynek jeszcze niczego nie przesądza, ale może być kluczowy dla humorów w drużynach, które mogą mieć wpływ przed następnymi meczami finałowymi. Do końca rozgrywek pozostały cztery kolejki. Każdy ma 12 punktów do zdobycia. Jest jeszcze gdzie się potknąć. Najciężej ma Bałtyk. Lech II zagra z Elaną. Przed Gwardią na razie teoretyczny spacerek, który może okazać się drogą przez mękę. Teoria podpowiada, że z dołem tabeli koszalinianie powinni sobie poradzić, ale praktyka może zweryfikować przypuszczenia i pokaże, że drużyny walczące o utrzymanie wzniosą się na wyżyny umiejętności i zażarcie będą walczyć z każdym, nie oglądając się na miejsce w tabeli. Na koniec Gwardia przyjedzie nad morze do Gdyni

Wiele w tym sezonie było ważnych spotkań. Wprawdzie każde było punktowane tak samo, ale inny ciężar ma spotkanie z Elaną, a inny z Leśnikiem. Jesienią ostrzyliśmy sobie zęby na mecze z Gwardią (1:1) i Elaną (0:0). Wiosną ulegliśmy Przodkowu (0:3), ale podnieśliśmy się wygrywając z Kaliszem (2:1) i Sokołem (2:1). Następnym istotnym etapem były mecze z dobrze grającym Świtem (1:1) i odradzającą się Elaną (1:3). Te dwa mecze średnio nam się udały. Ugraliśmy 1 punkt, a spory wpływ miały braki kadrowe. Od porażki w Toruniu sięgnęliśmy po trzy kolejne zwycięstwa i w sobotę w nagrodę powalczymy o fotel lidera.

Z drużynami z pierwszej ósemki rozegraliśmy 11 spotkań. Bilans: 4-2-5. Trzy zwycięstwa ugraliśmy na siódmym Przodkowu i ósmym Kaliszu. Najwyższa pora zwyciężyć w bardzo ważnym, kluczowym i poważnym meczu. Kiedy, jak nie teraz? Kiedy, jak nie na terenie lidera? Na dziś jesteśmy zależni tylko od siebie. Nie musimy się oglądać na innych. Wszystko w naszych rękach, nogach i przede wszystkim w głowach. Wierzymy, że nie sparaliżuje nas stawka. Głowa do góry, pierś wypięta, walka, zaangażowanie, poświęcenie, mądrość i na trzy kolejki przed końcem obejmujemy przodownictwo w tabeli. Zdajmy ten egzamin na ocenę bardzo dobrą!


III liga
31. kolejka: 3.06.2017 r. godz. 12:00, sobota
Lech II Poznań - BAŁTYK Gdynia

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież