Bałtyk - Jarota Jarocin [historia]

Wracamy ze wspomnieniami spotkań z drużynami, z którymi łączą nas karty historii. Wcześniej przypominaliśmy sobie mecze z Leśnikiem Manowo, Pogonią Lębork, Górnikiem Konin i Chemikiem Bydgoszcz. Następnie mielismy takich przeciwników (Świt, Polonia, Vineta, Pogoń II Szczecin, Lech II Poznań, KS Chwaszczyn) z którymi wiążemy dosyć świeże wspomnienia, bądź graliśmy po raz pierwszy. Nadszedł czas na Jarotę Jarocin.

Jarota Jarocin to młody klub. Został założony w 1998 roku, więc siłą rzeczy tych spotkań nie ma zbyt wiele, ale wystarczająco, by poświecić na ten temat kilka minut. My przez lata tułaliśmy się w po czwartoligowych boiskach. Jarota również potrzebował odpowiedniej ilości czasu, by się przebić przez kolejne szczeble rozgrywkowe. I tak oba kluby po raz pierwszy spotkały się na szczeblu centralnym w zreformowanej II lidze w sezonie 2009/10.

2009/10 – II liga
Pierwszy historyczny mecz był końcem pięknej historii dla Bałtyku Gdynia. Oto bowiem w Gdyni Jarota przerwał serię 22 wygranych meczów z rzędu przy Olimpijskiej. A wliczając jeszcze po drodze walkower z Olimpią Sztum (mecz się nie odbył) seria wynosiła 23 spotkania. Wszystko szło zgodnie z planem. Kolejne zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, ale o jego braku zadecydował samobójczy gol Miłosza Bieleckiego w 90. minucie.

Za ten remis i koniec zwycięskiego serialu Jarotę spotkała kara w Jarocinie. Wojciech Trochim strzelił jedynego gola w meczu i trzy punkty powędrowały nad morze.

6.09.2009, Bałtyk – Jarota Jarocin 1:1 (28’ Nadolny)
Skład: Chamera, Chorab, Granosik, Wasielewski, Kamiński, Drzymała, Pięta (64’ Riebandt), Bielecki, Adamus (71’ Szweda), Kudyba (79’ Hartman), Nadolny

12.05.2010, Jarota Jarocin – Bałtyk 0:1 (15’ Trochim)
Skład: Grubba, Benkowski, Wasielewski (46’ Siezieniewski), Martyniuk, Król, Drzymała, Granosik, Trochim, Adamus, Nadolny, Michałek

7. Jarota Jarocin 48, 13-9-12, 42:39
11. Bałtyk Gdynia 41, 10-11-13, 44:38

2010/11 – II liga
Szósty mecz w sezonie w Gdyni. Wcześniej pięć zwycięstw. I znów Jarota przerywa nam zwycięską serię. Tym razem mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Od 50. minuty graliśmy w osłabieniu, gdy Michał Benkowski wykosił zawodnika gości, który wychodził do sytuacji sam na sam z Marcinem Matysiakiem. Jarota śmielej zaatakowała, ale biało-niebiescy nie pozostawali dłużni. Szczęścia upatrywali głównie w strzałach z dystansu. Pokilku latach można już napisać o sytuacji, jaka miała miejsce po ostatnim gwizdku. Trener Piotr Rzepka wszedł na boisko i zarządził radość zawodników w kółku, podczas gdy samym piłkarzom nie było do śmiechu, bo wiedzieli, że kibice tego dnia liczyli na więcej. Sama w sobie dość cyrkowa sytuacja. Bałtyk remisuje z Jarotą Jarocin. Z JAROTĄ JAROCIN. Z JA RO TĄ JA RO CIN. Nikt przy zdrowych zmysłach nie cieszyłby się tworząc kółko. To był trzeci od końca mecz pod wodzą Piotra Rzepki.

jarota kolo

Wiosną, już pod rządami trenera Jacka Grembockiego w Jarocinie spotkanie zakończyło się identycznym rezultatem.

29.10.2010, Bałtyk – Jarota Jarocin 0:0
Skład: Matysiak, Benkowski, Kiciński, Król (42’ Drzymała), Musuła (14’ Michałek), Lilo, Granosik, Trochim, Kawa, Kaszuba (54’ Kozerkiewicz), Malicki (57’ Szostek)

29.05.2011, Jarota Jarocin - Bałtyk 0:0
Skład: Gostomski, Łoziński (68’ Kaszuba), Martyniuk, Granosik, Musuła, Michał Kozieł (46’ Michałek), Dettlaff, Lilo (70’ Drzymała),Lemanek, Łuczak (75’ Frankowski), Malicki

7. Bałtyk Gdynia 53, 15-8-11, 40:31
13. Jarota Jarocin 45, 11-12-11, 40:34

2011/12 – II liga
To był najlepszy sezon w dziejach Jaroty. 4. miejsce w II lidze ze stratą siedmiu punktów do miejsca premiowanego awansem na zaplecze ekstraklasy. Dla Bałtyku sezon skończył się spadkiem, w który do dziś niektórzy nie mogą uwierzyć. Jednak dwa pojedynki z Jarotą zakończyły się sukcesem biało-niebieskich. Ponownie jesienią graliśmy w Gdyni. Tym razem mecz z Jarotą niósł ze sobą coś pozytywnego. To na Jarocie przerwaliśmy serię pięciu kolejnych remisów w Gdyni. Zwycięskiego gola strzelił Paweł Noga. W 70. minucie Marcin Matysiak obronił rzut karny wykonywany przez Damiana Nawrocika. W 90. minucie zagotowało się na boisku. Doszło do przepychanki i w rezultacie po czerwonej kartce do szatni pognał Dominik Lemanek. Całe zajście można obejrzeć na poniższym skrócie od 6:15.

01

W Jarocinie Bałtyk wyszarpał zwycięstwo w końcówce meczu. Rzut karny skutecznie wykonał Marcin Dettlaff. To był jeden z ostatnich momentów, gdy mieliśmy nadzieję na utrzymanie się w lidze. Dobrze wiemy, jak to się skończyło.

2.10.2011, Bałtyk - Jarota Jarocin 1:0 2.10.2011, Bałtyk – Jarota Jarocin 1:0 (26’ Noga)
Skład: Matysiak, Benkowski, Filipiak (78’ Byczkowski), Martyniuk, Musuła, Król Jędryka (46’ Ziemak), Lemanek, Noga, Manelski (75’ Loda), Włodarczyk

6.05.2012, Jarota Jarocin – Bałtyk 1:2 (24’ Bułka, 86’ Dettlaff –k.)
Skład: Matysiak, Musuła, Benkowski, Martyniuk, Dettlaff, Jurga (90’ Ochocinski), Król, Stępień (68’ Stukonis), Byczkowski (74’ Noga), Bułka, Kudyba (59’ Włodarczyk)

4. Jarota Jarocin 52, 14-10-10, 41:36
18. Bałtyk Gdynia 29, 5-14-15, 29:42

Bilans: 3-3-0, bramki: 5-2.