Sparing z Lechią Gdańsk

Maciek.

Dziś o godzinie 11:00 Bałtyk Gdynia zagra mecz sparingowy z Lechią Gdańsk przy ul. Traugutta. Obie drużyny mając przerwę od spotkań ligowych postanowiły wypłenić lukę spotykając się w bezpośrednim pojedynku. Dla jednych i drugich taki mecz może być wartością dodaną. Lechia była mocno pod formą i za początek jej odbudowy miało służyć zwycięstwo w Gdyni przy ul. Olimpijskiej 5. Dla Bałtyku będzie to duża nauka na tle zespołu z ekstraklasy, jakby nie było, czwartej siły w kraju w poprzednim sezonie. 

Dla kibiców udostępnione zostanie 825 miejsc na Trybunie Krytej w sektorach S2 i C2. Wejście na stadion odbędzie się ciągiem komunikacyjnym od strony cerkwi - czytamy na oficjalnej stronie gdańszczan.

Ostatnimi meczami Bałtyku z Lechią były sparingi. Dwukrotnie graliśmy właśnie na stadionie przy Traugutta. Dwukrotnie górą była Lechia. 13 lipca 2013 roku biało-zieloni wygrali 2:0. W składzie rywali między innymi Wojciech Zyska i Adam Duda. Gole strzelali Mateusz Machaj i Paweł Dawidowicz. Za sterami biało-niebieskich Paweł Budziwojski

Bałtyk: Yehia (46' Imianowski) - Zbrzyzny (65' Byliński), Wasielewski (65' Styn), Kokosiński, Kowol (70' Cielecki), Barnik, Rusinek (46' Wiśniewski), Piekarski (60' Wojciechowski), Bułka (77' Rasmus), Kurs (46' Kuźniarski), Kudyba (46' Szostek )

Lechia: I połowa: Małkowski,  Iwanowski, Bąk, Janicki, Oualembo, Machaj, Zyska, Kacprzycki, Tuszyński, Frankowski (25' Smuczyński), Duda
II połowa: Bąk - Deleu, Bieniuk, Madera, Pazio, Dawidowicz, Pietrowski, Wiśniewski, Matsui, Grzelczak, Buzała

27 lipca 2007 roku gdańszczanie wygrali 2:1. Gole dla zwycięzców strzelili Maciej Rogalski i Piotr Wiśniewski. Dla gdynian do siatki trafił Dariusz Patalan. Za sterami biało-niebieskich Jerzy Jastrzębowski

Bałtyk: Żemojtel (46' Grubba) - Klemczyk, Martyniuk, Jarzembowski, Zybert (86' Stępień), Czuk (55' Łukasiak), Kuźmińczuk (67' Grzesiuk), Widzicki, Styn, Gronowski, Patalan (56' Król) 

Ostatni raz o punkty z kolei graliśmy w sezonie 2003/04. Lechia awansowała do III ligi, Bałtyk po barażach utrzymał się w IV lidze. W meczu w Gdańsku (15.11.2003) górą gospodarze, którzy musieli się sporo napracować, by pokonać Bałtyk prowadzony wówczas przez Mirosława Zimnego. Lechii prowadzenie dał Jakub Wiszniewski (60'). Do remisu fantanstycznym golem doprowadził Maciej Sikorski (80'). Radości po tej bramce nie zpomni się do końca życia... Szalę zwycięstwa na stronę zespołu Jerzego Jastrzębowskiego przechylił Janusz Melaniuk (83'), późniejszy zawodnik Bałtyku (28 meczów, 12 goli), a ostatnio dyrektor sportowy klubu z Gdańska. 

Bałtyk: Tomaszewicz - Klemczyk, Wasilewski, Komorowski, Kaleta (46' Grzesiuk), Penar, M. Sikorski, Dobrzyński (81' Szmidt), Knioch (59' Chmieliński), P. Wiszniewski, Figura (70' Kudyba)

Lechia: Bąk - Morka Ż (59' J. Wiszniewski), Kaczmarek, Matuk, Gąsiorowski, Gronowski (46' Melaniuk), Borkowski, Żuk, Urbański, Stolc (13' Wasicki), Szutowicz.

Rewanż w Gdyni się nie odbył. Walkower 3:0 i 3 punkty skompletowali rywale. Powodem takiego obrotu spraw były sprawy organizacyjne.

To tylko sparingowe spotkanie, ale Bałtyk żyje historią i wspomnieniami. Wciąż marzymy o powrocie do pierwszej ligi, albo przynajmniej do drugiej. Tytułowa fotografia pochodzi właśnie z ostatniego meczu ligowego w Gdańsku.

W latach 90-tych wielokrotnie spotykaliśmy się na ligowych boiskach. Starsi kibice na pewno pamiętają naszą wiktorię przy Traugutta. Jedynego gola w meczu strzelił Michał Biskup (13'). Mamy nadzieję, że dożyjemy na powrót takich czasów... Dzięki niezastąpionemu Archiwum Wyników przypomnijmy skład z tamtego spotkania.

15.08.1993, Lechia Gdańsk - Bałtyk 0:1 (Biskup 13')
Bałtyk: Zagórski - Własny, Gierszewski, Gliński, Feith, Biskup (86' Smarzyński), Goszkoderia, Golecki, Skrzypczak, Sapiński, Dubicki (66' Pudysiak). 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież